07 Jul

CONCERT ESTIVAL

Florin Ionescu Galati – vioara

Violonist virtuoz, cu o puternică personalitate, Florin Ionescu-Galaţi s-a impus în viaţa muzicală românească ca unul dintre vârfurile generaţiei sale.
Născut la Bucureşti, în anul 1970, tânărul artist a început studiul viorii la vîrsta de 4 ani, sub îndrumarea  tatălui său, cunoscutul violonist şi dirijor  I. Ionescu-Galaţi.

Apariţia în public alături de Orchestra Naţională Radio, la vârsta de 10 ani, cu Concertul de vioară de Kabalevski, prevestea un talent neobişnuit ce avea să devină curând cunoscut. Au urmat pe rând studiile la Şcoala de Muzică din Braşov cu profesorul Radu Hamzea şi absolvenţa Universităţii  Naţionale de Muzică  din Bucureşti, la clasa maestrului Ştefan Gheorghiu.

Este laureat al concursurilor internaţionale Usti nad Orlici (Cehoslovacia), Dinu Lipatti şi George Enescu (România), Tibor Varga (Elveţia), Paganini (Italia), Wieniawski (Polonia).
Cariera sa internaţională începută  în 1982, s-a derulat spectaculos în recitaluri şi concerte alături de ansambluri cunoscute ca: orchestrele simfonice de la Graz, Saarbrücken, Marsilia, München, Genova, Atena, Istanbul, Ankara, Izmir, Chişinău, orchestrele radio din Basel, Bucureşti etc., numele său figurând pe afişele unor săli de renume din Europa, SUA şi Japonia ca: Gasteig  şi Herkule din München, Carnegie Hall din New York, Beethoven Halle-Bonn, Santory Hall-Tokyo, Megaron (Athena şi Salonic).

În diverse formule camerale a colaborat cu Ayla Erduran, Viktor Pikaisen, Viktor Tretiakov, Lory Wallfisch, Valentin Gheorghiu. A realizat înregistrări de referinţă pentru posturi de radio sau TV din Germania, Turcia, Franţa, Japonia, SUA. În ţara noastră artistului i s-a acordat Premiul Televiziunii Române (1996, 1997) şi Premiul “Pro TV” pentru participarea ca solist în concertul televizat co-producţie România-America, Marele Premiu al Uniunii Criticilor şi Interpreţilor români (1996), “Cel mai bun solist al Anului 2002” – Turcia, Premiul pentru promovarea muzicii româneşti în ţară şi în străinătate acordat de Uniunea Criticilor Muzicali (2002).

De aprecieri deosebite se bucură şi CD-urile cu Concertul nr.1 de Paganini, Concertul nr.3 de Mozart şi Cvintetul în la major “Păstrăvul” de Schubert, Bijuterii muzicale.
Prezenţă scenică agreabilă, sigur pe o tehnică deosebită, cu un timbru generos, Florin Ionescu-Galaţi a cucerit publicul pretutindeni, obţinând comentarii pe măsură ale presei de specialitate. Despre concertul său cu Filarmonica Janacek  presa slovacă nota: “violonistul român a stabilit un adevărat record al tempo-ului şi expresivităţii, amintindu-ne de interpretări de excepţie ca cea a lui Zino Francescatti…” iar “Frankfurter Allgemeine Zeitung” menţiona: “Florin Ionescu-Galaţi a fermecat publicul cu melosul accentuat, tehnica sa absolută, interpretarea de maxim rafinament…”.

La Basel, după interpretarea Concertului nr.1 de Paganini presa comenta: “…interpretarea magică, fără nici un dubiu se poate afirma  ca violonistul român are toate calităţile  unui mare  interpret, aplauzele îndelungi ale publicului l-au răsplătit  din plin”.

În acest an la Londra, publicaţia “Times” remarca: “de la primele note am fost captivaţi de strălucirea tonului, de stăpânirea aparent fără efort a instrumentului său. În Simfonia spaniolă de Lalo, violonistul român a creat perfect atmosfera pasională, prin momente de bravură palpitantă, sensibilitate expresivă în pasajele lente, fraze lirice seducătoare.