31 May

CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

Ovidiu Dan Chirila

Dirijorul si compozitorul brasovean Ovidiu Dan Chirila si-a inceput pregatirea muzicala la Liceul de Arta din Brasov. Dedicandu-se cu pasiune artei dirijorale, el absolva in anul 1984 Conservatorul de Muzica Ciprian Porumbescu din Bucuresti, la clasa de compozitie–dirijat orchestra, beneficiind de contactul cu muzicieni prestigiosi ca Tiberiu Olah (compozitie), Constantin Bugeanu si Iosif Conta (dirijat), Aurel Stroie (orchestratie), Stefan Niculescu (forme muzicale). In anul 1991 a luat parte la Wiener Meister Kurse (Austria), la clasa de dirijat a profesorului Bruno Weil, directorul general al Operei din Duisburg. Intre anii 1982 - 1985 participa la Festivalul Tinerilor Dirijori de la Busteni, organizat de Uniunea Compozitorilor si Asociatia Criticilor din Romania. Intre anii 1991-1994 a beneficiat de o bursa de perfectionare oferita de guvernul austriac, luand astfel parte la Cursurile de maiestrie din Mürzzüschlag, la clasele de dirijat ale maestrilor Claudio Abbado, Richard Schumacher, Ernst Smole, Werner Tharichan si D. Heusinger. In anul 1984, este numit dirijor si sef al compartimentului orchestra la Teatrul Liric din Brasov, iar din 1996 devine directorul artistic si dirijorul Filarmonicii din aceeasi localitate. Ovidiu Dan Chirila a fost invitat permanent, intre anii 1990-1991, la pupitrul orchestrei Operei de Stat din Chisinau; a dirijat orchestrele Filarmonicilor din Sibiu, Bacau, Targu Mures, Oradea, Arad, Constanta, Ploiesti, Ramnicu Valcea; a sustinut turnee simfonice in Republica Moldova (Chisinau), Austria (Viena, Graz, Klagenfurt), Ungaria (Szombáthely), Grecia (Joannina, Pyrgos, Syros, Delphi, Paros), Japonia (Tottori). Repertoriul sau dirijoral cuprinde numeroase lucrari ale genului simfonic si de opera din toate epocile muzicale. Compozitorul Ovidiu Dan Chirila a creat sonate pentru pian, cvartete de coarde, lucrarile pentru orchestra Schite simfonice, Triptic, Presto, baletele Caligula si Manifest pentru mileniul III – cu care a obtinut in 1987 Premiul III la Concursul National de Compozitie. A fost nominalizat membru al Uniunii Compozitorilor din Germania – GEMA. Alaturi de Orchestra Simfonica din Brasov, din 1996 a efectuat anual turnee in Germania. Impreuna cu Filarmonica Brasov, dirijorul Ovidiu Dan Chirila a realizat inregistrari pe CD cu importante pagini ale creatiei muzicale universale: Sabin Pautza - Simfonietta, Carl Orff - Carmina Burana, Gustav Mahler - Simfonia a V-a, Antonio Vivaldi - ciclul de concerte Anotimpurile, W.A.Mozart - Concertul pentru oboi si orchestra K.V. 314, Franz Liszt - poemul simfonic Preludiile.