07 Jul

CONCERT ESTIVAL

Acasa / GAUDEAMUS QUARTET

...

GAUDEAMUS QUARTET a luat ființă în anul 1986 la Iași, unde au beneficiat de îndrumarea renumitului Cvartet Voces. Și-au început activitatea concertistică, foarte curând după constituire, prin participarea în cadrul festivalurilor și stagiunilor camerale.

Prima apariție în fața publicului brașovean a avut loc în 1988, an în care au obținut Premiul I la Concursul de interpretare pentru cvartete studențești din cadrul Festivalului internațional al muzicii de cameră –- ediția XIX. Au urmat și alte concursuri naționale și internaționale, în palmaresul GAUDEAMUS QUARTET fiind incluse: premiul Special al Juriului la Concursul Internațional de cvartet de coarde Mozart – Salzburg, Austria (1995), Premiul al II-lea la Concursul Internațional de Muzică de Cameră Vincenzo Bellini – Caltanisseta, Italia (1995), Marele Premiu Rovere d’Oro la Concursul Internațional de Muzică de Cameră – San Bartolomeo al Mare, Italia (2000) ș.a.

Artiștii cvartetului s-au perfecționat la cursuri de măiestrie în Marea Britanie cu Hugh Maguire (prim violonist al Cvartetului Allegri) și cu membri ai Cvartetului Alban Berg. De asemenea, au lucrat la Salzburg cu Walter Levin (prim violonistul Cvartetului La Salle), la Londra cu membri ai Cvartetului Amadeus și cu Milan Skampa (membru al Cvartetului Smetana).

Au fost invitați, pentru două sezoane consecutive – în calitate de Cvartet în rezidență – să susțină concertele stagiunilor de iarnă de la Jubilee Hall din Aldeburgh, Marea Britanie (perioada februarie-martie 1997 și 1998).

Repertoriul cvartetului este impresionant, cuprinzând peste 200 de lucrări din creația lui Luigi Boccherini, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Felix-Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann, Johannes Brahms, Edvard Grieg, Antonin Dvorak, Bedrich Smetana, Maurice Ravel, Claude Debussy, Bela Bartok, George Enescu, Dmitri Schostakovich, Serghei Prokofiev, Mihail Jora, Pascal Bentoiu, Wilhelm Berger, Vasile Herman, Theodor Grigoriu, Adrian Iorgulescu, Ulpiu Vlad, Vasile Spătărelu ș. a. Gaudeamus Quartet se numără printre puținele cvartete care includ în repertoriul lor Integrala Cvartetelor de coarde de Beethoven ( Iași - 1997, Brașov - 1998 și Genova, Italia - 2008).

Cu o omogenitate aparte a sunetului, o putere de transmitere electrizantă şi o versatilitate plină de imaginaţie, Gaudeamus Q. a fost invitat în decursul anilor să concerteze pe marile scene ale Europei şi nu numai, realizând turnee în marile oraşe din România, Rusia, Republica Moldova, Austria, Franţa, Germania, Italia, Marea Britanie, Spania, Turcia, Ungaria, Polonia, Slovacia, Croația, Olanda, ajungând până în îndepărtata Japonie. Gaudeamus Q. impresionează prin seriozitatea cu care abordează lucrările de muzică de cameră, prin abilităţile tehnice şi muzicale, prin felul concentrat în care interpretează opere ale diferiţilor compozitori (Thomas Kakuska, membru al Alban Berg Quartet).

Înregistrările audio (CD) ale formației cuprind următoarele titluri:

1999 Gaudeamus Quartet – COPYMEDIA GERMANY

2002 Gaudeamus Quartet in Borken – LINOS KONZERT

2004 String Time – ENTERCOM SAURUS RECORDS

2005 Emsdettener Totentanz – PALATON INTERNATIONAL

2006 String and Sax – ENTERCOM SAURUS RECORDS

2009-2010 Integrale dei Quartetti per Archi di Ludwig van Beethoven – GPMUSICA

Componența cvartetului s-a schimbat, de-a lungul celor trei decenii de activitate concertistică, avându-i în prezent ca membri pe: Lucia Neagoe – vioara I, Raluca Irimia – vioara II, Leona Varvarichi – viola și Ștefan Neagoe – violoncel, soliști concertiști ai Filarmonicii Brașov.

Vasta experienţă solistică, didactică şi de studio din cei 28 de ani de carieră, tenacitatea şi disciplina care i-au caracterizat în toată această perioadă, validează Gaudeamus Quartet ca fiind  una dintre cele mai profesioniste formaţii camerale dispunând de înalte calităţi artistice (Dan Prelipcean – Cvartetul Voces) și o prezență activă în viața Brașovului, atât prin concertele din cadrul stagiunii Filarmonicii, cât și prin contribuția sa la promovarea și dezvoltarea culturii, într-un oraș ce-și propune să devină Capitală Culturală Europeană.