CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR

CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR – ÎNCHIDEREA STAGIUNII 2017 – 2018

Evenimentul urmator

RECITAL CAMERAL EXTRAORDINAR „De la baroc la Villa-Lobos” - ÎNCHIDEREA STAGIUNII CAMERALE 2017 – 2018

Soliști:

IRINA IORDĂCHESCU - soprană MARIO VASILIU - tenor (invitat) MĂDĂLINA PETRE - chitară clasică

In program

G. Fr. Händel, J. S. Bach, J. Dowland, H. Purcell,

A. Scarlatti, A. Cesti, G. Frescobaldi, G. Paisiello,

F. Sor, G. Giordani, W. A. Mozart, J. Brahms, Fr. Schubert,

J. Massenet, S. Cardillo, H. Villa-Lobos.

Despre filarmonica

Enescu afirma intr-un interviu, acordat dupa concertul sustinut cu orchestra Societatii Filarmonice din Brasov : “…la sasi am descoperit o cultura muzicala uimitoare, extraordinara. Asa, la Brasov, ei au o merituoasa orchestra simfonica”.

La inceputul secolului XIX ia fiinta “Societatea muzicala vocal-instrumentala” condusa de Samuel Abraham, atestata in jurul anului 1820. Acelasi Samuel Abraham, construia si prima sala de spectacole la Brasov “Reduta” in 1794, destinata atat balurilor cat si spectacolelor de teatru si muzica.

vezi mai mult +

Florin Ionescu Galati – vioara

Violonist virtuoz, cu o puternică personalitate, Florin Ionescu-Galaţi s-a impus în viaţa muzicală românească ca unul dintre vârfurile generaţiei sale.
Născut la Bucureşti, ...

vezi mai mult +