06 Oct

DESCHIDEREA
STAGIUNII  2016 - 2017
SALA "PATRIA"

Filarmonica Braşov îşi deschide cea de-a 139-a stagiune cu un concert simfonic extraordinar susţinut de Orchestra simfonică,  sub bagheta maestrului CRISTIAN MANDEAL.
        Programul concertului de deschidere vă va prezenta lucrări de G. Enescu,  G.  Mahler şi R. Strauss. Alături de orchestra braşoveană va fi prezentă  pianista OXANA CORJOS.

Biletele se pot procura, începând din data de 19 septembrie a. c.  ,  de la
                                     SALA "PATRIA"
                      din Bulevardul  15 Noiembrie,  nr. 50 A

R. Strauss  -  Burlesca pentru pian şi orchestră
G. Enescu  -  Rapsodia a II-a
G.  Mahler  -  Simfonia  I

Despre filarmonica

Enescu afirma intr-un interviu, acordat dupa concertul sustinut cu orchestra Societatii Filarmonice din Brasov : “…la sasi am descoperit o cultura muzicala uimitoare, extraordinara. Asa, la Brasov, ei au o merituoasa orchestra simfonica”.

La inceputul secolului XIX ia fiinta “Societatea muzicala vocal-instrumentala” condusa de Samuel Abraham, atestata in jurul anului 1820. Acelasi Samuel Abraham, construia si prima sala de spectacole la Brasov “Reduta” in 1794, destinata atat balurilor cat si spectacolelor de teatru si muzica.

vezi mai mult +

Cristian Orosanu