29 Sep

Dirijor:

OVIDIU DAN CHIRILĂ

In program

Seria concertelor simfonice din cadrul acestei stagiuni s-a încheiat în data de 30 iunie a.c.

Prin acest intermediu, Filarmonica Braşov doreşte să vă mulţumească că ne-aţi fost alături şi în această stagiune şi că ne-aţi înconjurat cu dragostea şi căldura dumneavoastră !

Vă mulţumim şi ne revedem în toamnă, atunci când vom sărbători împreună, în data de 29 septembrie a. c., deschiderea stagiunii cu nr. 139 !

Despre filarmonica

Enescu afirma intr-un interviu, acordat dupa concertul sustinut cu orchestra Societatii Filarmonice din Brasov : “…la sasi am descoperit o cultura muzicala uimitoare, extraordinara. Asa, la Brasov, ei au o merituoasa orchestra simfonica”.

La inceputul secolului XIX ia fiinta “Societatea muzicala vocal-instrumentala” condusa de Samuel Abraham, atestata in jurul anului 1820. Acelasi Samuel Abraham, construia si prima sala de spectacole la Brasov “Reduta” in 1794, destinata atat balurilor cat si spectacolelor de teatru si muzica.

vezi mai mult +