27 Sep

Dirijor:

Daisuke Soga (Japonia)

Soliști:

EMILIA GIOL – soprană, MARIA MIRON (JINGA) – mezzosoprană, CRISTIAN MOGOȘAN – tenor, FLORIN ESTEFAN – bariton, Corul Filarmonicii „George Enescu” București, Dirijor: IOSIF IOAN PRUNNER

In program

L. van Beethoven – Simfonia a IX-a

C. Porumbescu – Suita „Crai Nou” (Arr. D. Soga)
D. Soga – Fantasia după Melodii Românești

Invitați - Corul prieteniei, Musashino (Japonia)

Despre filarmonica

Enescu afirma intr-un interviu, acordat dupa concertul sustinut cu orchestra Societatii Filarmonice din Brasov : “…la sasi am descoperit o cultura muzicala uimitoare, extraordinara. Asa, la Brasov, ei au o merituoasa orchestra simfonica”.

La inceputul secolului XIX ia fiinta “Societatea muzicala vocal-instrumentala” condusa de Samuel Abraham, atestata in jurul anului 1820. Acelasi Samuel Abraham, construia si prima sala de spectacole la Brasov “Reduta” in 1794, destinata atat balurilor cat si spectacolelor de teatru si muzica.

vezi mai mult +

Horia Mihail - pian

Pianistul Horia Mihail a debutat în oraşul său natal Braşov, interpretând Concertul în Re major de J. Haydn la vârsta de 10 ani. De atunci a concertat, de peste 200 de ori, cu marea majori...

vezi mai mult +